0
x
Markalar
Bebek Bezi Numarası
Bebek Bezi

Bütün anneler bebek bezi seçimi yaparken farklı endişeler taşıyor. En ucuz bebek bezi hangisi? En çevre dostu bebek bezi hangisi? Hangi bebek bezi süper emici? Hazır çocuk bezi mi yoksa yıkanabilir bez mi kullanmalı? Organik bebek bezleri tercih edilmeli mi? Tüm bu sorular yeni annenin aklını kurcalarken yapılacak en iyi şey, birkaç farklı markanın ürününü denemek. Hazır bez markaları Prima, Huggies, Molfix, Can Bebe annelerin en çok tercih ettiği ürünler arasında. Bebeğinizin içinde kendini rahat hissedeceği, sıvıyı iyi emen, sızıntı yapmayan ve pişiği önleyen bez, sizin için en doğru seçim olacaktır. Unutmayın, yeni doğan bebeklerin bezi 2-3 saatte bir, daha sonrasında 3-4 saatte bir değiştirilmelidir. Bu yüzden hem kaliteli hem de en ucuz bebek bezini bulmak çok önemli!

Bebek Bezi Nasıl Seçilir? 
Bebek bezi seçiminde bebeğinizin sağlığı ve konforu için göz önünde bulundurmanız gereken birkaç önemli nokta var. Öncelikle, bezin bebeğinizin kilosu için uygun olduğundan emin olmalısınız. Kullanacağınız bezin yeni doğan bebeğinizin pamuk cildini tahriş etmesini tabii ki istemezsiniz. Bu nedenle seçtiğiniz bezin yumuşak olması çok önemli. Bazı bezlerin kendine özgü bir kokusu oluyor ve bu kimi anneleri çok rahatız edebiliyor. Birkaç marka deneyip, yumuşaklığını ve kokusunu kontrol edip bebeğiniz için en uygun olanını seçebilirsiniz. Yumuşaklık kadar önemli başka bir nokta da kuruluk. Tüm markalar televizyon reklamlarında ‘’maksimum kuruluk’’ sağladıklarını söylese de, ne yazık ki hepsi aynı performansı göstermiyor. Sıvıyı daha iyi emebilen bezler sayesinde pişik sorunu yaşamadan bebeğinizin daha mutlu ve huzurlu olmasını sağlamanız mümkün. Ayrıca, yan bantlarının sıkı olması da önemli, bu sayede de sızıntıyı önlemiş oluyorsunuz. 

Bebek Bezi Nasıl Değiştirilir? 
Bu soruya verilecek ilk cevap: Hızlı ama nazikçe Ne yazık ki, çoğu bebek bez değiştirme sırasında sabırsızlanabiliyor. Bu nedenle, bebeğinizin altını alt değiştirme minderinin üzerinde ya da dışardaysanız alt açma bezi üzerinde açın ve temiz bez, ıslak mendil ve pişik kreminin hemen yanı başınızda olduğundan emin olun. Bu şekilde, değiştirme sırasında bebeğinizin yanından ayrılmak zorunda kalmazsınız çünkü bebeğinizin ne zaman dönüp hareket edeceğini bilemezsiniz! 
Bu işlemden önce ellerinizi sabunlayın. Bebeğin altını açtıktan sonra ıslak bezle, eğer bebeğiniz kızsa genital bölgede hijyeni korumak için önden arkaya doğru, nazikçe silin. Eğer poposunda hafif bir kızarıklık bile varsa, pişik önleyici bir krem kullanabilirsiniz. Özellikle, bebeğin ilk aylarında erkek anne/babaları kötü bir sürprizle karşılaşmamak için daha da hızlı olmalı çünkü siz ne olduğunu anlamadan bebeğiniz yeniden ve bu kez üstünüze çiş yapabilir! Bu nedenle, erkek bebeğin altını silerken penisinin üzerine bir bez koymak iyi bir fikir olabilir. Bebeğiniz yalnızca idrar yapmışsa, ıslak mendil ya da temiz bir bezi nemlendirerek poposunu silerek temizleyebilirsiniz. Eğer kaka yaptıysa, ıslak mendille sildikten sonra poposunu yıkayarak temizlemeniz daha sağlıklı olabilir ancak burada da suyun sıcaklığını ayarlamak ve bebeğin üşümemesini sağlamak önemli. Yeni bezi bağlarken bantların arkadan öne doğru yapıştırılması gerekiyor. Bantları gevşek yapıştırırsanız yanlardan sızıntı olabilir, çok sıkı yapıştırırsanız da bebeğinizin göbeğini sıkıp rahatsız edebilirsiniz. Bebek büyüdükçe daha hareketli hale geleceği için onu oyalamak için işlem sırasında yanı başınızda birkaç oyuncak bulundurmakta fayda var. Ayrıca, tüm bu işlemler sırasında bebeğinizle konuşun, bu onunla iletişim kurmanız için büyük bir fırsat!

Bebek Bezi Neden Sızdırır? 
Sızıntıyı önleyebilmek için kullandığınız bebek bezinin bebeğinizin kilosuna uygun olması çok önemli. Bez paketlerinin üzerindeki kilogram aralıklarına bakarak, bebeğiniz büyüdükçe uygun numaralı bezi kullanmalısınız. Kilosunun altında veya üstünde bir bez kullanmanız sızıntıya sebep olur. Sızıntının nedenlerinden biri de bezin gevşek bağlanmış olmasıdır. Seçtiğiniz bezin yan bantlarının kaliteli ve birkaç kez açılıp kapanmaya dayanıklı olduğundan emin olun, yan bantları fazla sıkmayacak ancak gevşek de kalmayacak şekilde iki taraftan yapıştırın. Mutlu, huzurlu ve pişiksiz bebekler için sızıntının bu şekilde önüne geçebilirsiniz.

Pişiği Önlemenin Yolları? 
İster tek kullanımlık ister kumaş, bebek bezi giyen tüm bebeklerde pişik riski bulunuyor. Bez bölgesinde kızarıklık veya şişlik görüyorsanız, bebeğiniz pişik olmuş demektir ve bu sebepsiz ağlamalarından bazılarını da açıklar! Pişiğin pek çok sebebi bulunuyor. Bebeğin bezinin uzun süre değiştirilmeyip cildinin ıslak kalması, ilk defa yediği bir yiyecek, kaka ve ıslaklık birbirine karıştığında ortaya çıkan amonyak, bebek bezinin sert oluşu ya da bez bölgesinin bezle sürtünmesi bu sebeplerden bazıları... Bebekleri huzursuz eden bu durumun önüne geçmek için öncelikle sıvıyı iyi emen bezler kullanmalı ve bezi sık sık değiştirmelisiniz. Ekstra koruma sağlamak için bez bölgesine ince bir tabakayla pişik önleyici krem ya da vazelin sürebilirsiniz. Ayrıca, her gün kısa süreliğine bebeğinizin bezsiz kalmasına ve cildinin nefes almasına izin vererek de pişiğin önüne geçebilirsiniz.